• Beige, Pink and Gold Visual Storytelling
  • gmail-logo-png-and-vector-logo-download-
  • Untitled%252520design%252520(15)_edited_
  • 5-53359_linkedin-logo-png-transparent-pn
  • Beige%2C%20Pink%20and%20Gold%20Visual%20
Newborn Baby

מהי תרומת זרע?

תרומת זרע היא תהליך בו גבר תורם מזרעו לבנק הזרע . בנק הזרע הוא גוף שתפקידו לקלוט, לארגן, ולשמור את הזרע באופן ממוין ומקוטלג, ולהעניק אותו למזמינים לפי הצורך.

 

תרומת הזרע במדינת ישראל תפסה תאוצה לאחר מלחמת יום כיפור, בה אלפי בחורים צעירים בגיל הנישואים מצאו את מותם, ונוצר חשש שרמת וכמות הילודה בארץ תרד.

 

כיום, הדרישה לתרומת זרע גדלה עקב מספר רב של אימהות חד-הוריות ונשים לסביות המעוניינות להביא ילד לעולם, ללא התערבות חיצונית של גבר בתהליך.

תהליך ההתרמה

תהליך ההתרמה הוא ממושך ומורכב. התורם עובר שאלון טלפוני קצר, במהלכו צוות בנק הזרע בודק האם התורם הפוטנציאלי עונה על מספר פרמטרים. המאפיינים המבוקשים לפי רוב הם: מראה חיצוני משביע רצון, רמת משכל אשר עולה על הממוצע, חברותיות וללא רקע של בעיות נפשיות או רפואיות.

 

לאחר מכן, המועמד עובר ראיון אישי במהלכו צוות הבנק מראיין את המועמד ומתרשם מרמת התאמתו וכשירותו. השלב הבא הוא בדיקה גנטית מקיפה, על מנת לוודא כי אין סיכון בלקיחת תאי זרע מהתורם הנ”ל.

 

בנוסף, נוטלים דגימה מזרע התורם ומאשרים בצורה נחרצת כי התרומה אכן עונה על הדרישות. התרומה נעשית באופן אנונימי עם אפשרות לקבלת תשלום נוסף על תרומות עתידיות. את הזרע מאחסנים במבחנה, ומקפיאים אותו בתנאים אופטימליים עד לקבלתו בידי המזמינים.

מהי תרומת ביצית?

תרומת ביציות הינה הליך רפואי אשר מוענק לנשים שלא מסוגלות לייצר ביציות יעילות ואיכותיות בכוחות עצמן. היעד הסופי של הליך זה הוא לאפשר לזוגות רבים להביא ילדים לעולם. תרומת ביציות הפכה לחוקית בצורה רשמית בישראל ביוני 2010, ומותרת הלכתית על ידי רוב ניכר של הרבנים בארץ.

גורמים

הצורך בתרומת ביציות נבע עקב כמה סיבות חברתיות. בשנים האחרונות, חל שיפור ניכר במעמד האישה אל מול הגבר, ובהתאם לכך נשים רבות בחרו לדחות את מלאכת הבאת הילדים לעולם, לגילאים מאוחרים ביחס למקובל בעבר. נוסף על כך, מערכות יחסים חד מיניות החלו להיות רווחות בציבור. תרומות ביציות עבור זוגות הומוסקסואלים בשילוב עם הליך פונדקאות, או לחלופין תופעות של זוגות לסביות בו אחת הנשים נושאת את העובר וזולתה מעניקה לה את הביצית, הפכו לנפוצות. קיימים אף מספר סיבות רפואיות העלולות לגרום למהלך של תרומת ביציות, כגון חוסר יכולת של השחלות לייצר ביציות שניתן להפרות מהן, דבר הנובע לא מעט בשל אי אלו מחלות גנטיות, או עקב פגיעה כלשהי בשחלות בשל הקרנות, ניתוחים, טיפולים כימותרפיים ועוד.

שלבי התרומה

תחילה יש לערוך מספר בדיקות מקיפות. על הנקבה התורמת להיות בעשור השלישי או בראשית העשור הרביעי של חייה. בנוסף, יש לוודא כי אין לתורמת או למקבלת התרומה  רקע של מחלות גנטיות, זיהומיות, נפשיות או גניקולוגיות העלולות לגרום לנזקים רפואיים לעובר ולאם המיועדת. לאחר בחירת התורמת, נחתם חוזה משולש בין התורמת, הרופא ומקבלת התרומה. בהגיע עת התרומה, שואבים באמצעות מחט את הביצית ומפרים אותה מידית בזרע הרצוי. לאחר מספר ימי הדגרה במעבדה, מחדירים את העוברים לרחם של מקבלת התרומה.

בחירת מרכז רפואי

 

מסלול ישראלי:

בשנים האחרונות החלו חלק מבתי החולים הציבוריים להקים תכוניות לתרומת ביצית מנשים ישראליות. בשלב זה הביקוש רב וההיצע נמוך. ולכן מרבית התרומות בארץ מתבצעות עדין מתורמות מחוץ לארץ.


מסלול חו”ל:
ראשית עליך לבחור רופא מומחה בתחום, אשר אינו קשור לחברה אחת ויפרוש בפניך מספר אפשרויות. וילווה אותך לאורך כל התהליך. ישנם מספר חברות המסייעות בהליך הלוגיסטי של בחירת התורמת, הליך ההפריה והבאת העוברים לארץ. ההבדלים בין החברות הן בארץ המוצא של התורומות, מגוון התורמות, בדיקות גנטיות, הבאת עוברים קפואים או טריים ועוד. לאחר שבחרתם את החברה המתאימה הרופא יפנה אותך לפגישה עם מתאמת החברה אשר תסייע בבחירת התורמת.

ד"ר קדם ישמח להעניק גם לכם טיפול אישי ומסור הכולל זמינות מלאה. 

אתם מוזמנים לפנות למרפאה ולתאם שיחת ייעוץ ראשונית ללא כל התחייבות מצידכם.